„mTalent to fajne, dobrze przygotowane pomoce, z których można korzystać zarówno w gabinetach, jak i podczas wizyt prywatnych” – recenzja Magdaleny Mrowczyk (LogoMania)

19 września 2022
mTalent opinie Magdalena Mrowczyk

Żyjemy w czasach, gdzie komputer i multimedia są obecne w życiu każdego z nas – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego programy z serii mTalent były od dawna obiektem mojego zainteresowania. mTalent to platforma multimedialna, z której korzystają placówki edukacyjne na terenie całej polski i… w Belgii! Służy jako wsparcie w gabinetach, szkołach, urozmaicając lekcje i pomagając dzieciom wyrównać, np. braki edukacyjne.

Ja jestem polonijnym logopedą, na co dzień pracującym w Belgii. Dojeżdżając do moich pacjentów, zabieram ze sobą mnóstwo gier i zabaw, które często pakuję do wielkiej walizki. Zdarzają się chwile, gdy dzieci mówią, że to już widziały, że tego nie chcą, myślami pozostają w wirtualnym świecie swoich zabaw. Wtedy wchodzi on – cały na biało – mTalent, ze swoją propozycją interaktywnych pomocy logopedycznych.

Osobiście korzystam z dwóch programów – Zajęcia logopedyczne część 1, a także Koncentracja i pamięć. Gry i ćwiczenia podzielono według wieku, stopnia trudności i problemów logopedycznych z jakimi muszą zmierzyć się mali pacjenci. Dzieci uwielbiają wyskakujące nagrody po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu.

Ćwiczenia zakończone są niespodziankami i ogromem śmiechu, co z pewnością wpływa na ich atrakcyjność. Fantastycznym sposobem jest możliwość nagrywania własnych odpowiedzi. Maluchy mają możliwość poczuć się jak gwiazdy, udzielić wywiadu wprost do mikrofonu. Starszaki, dzięki odtwarzaniu wiadomości słyszą, gdzie popełnili błąd. Już nie muszą wierzyć na słowo logopedzie, ale sami ćwiczą rozumienie własnego problemu i już na bardzo wczesnym etapie potrafią stwierdzić co robią nie tak, która głoska powinna zostać poprawiona.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie photo-2-900x675.jpg

Podczas spotkań z pacjentami korzystam też z darmowych rozwiązań, jakie udostępnia mTalent, a także z wersji demo. Miałam okazję wykonać diagnozę dorosłych pacjentów za pomocą programu AfaTest. Sam program spotkał się z pozytywnym odbiorem i bardzo pomógł podczas wykonania diagnozy. Pacjent był w stanie zobaczyć, z czym ma problemy, taka praca była miłą i atrakcyjną odskocznią od codziennej rutyny.

Programy LogoTest przygotowane do diagnozy dla dzieci są darmowe. Osobiście jednak nie korzystam z nich, gdyż są zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci trudne. Pamiętajcie jednak, że mówimy o dzieciach z problemami językowymi i artykulacyjnymi, mieszkającymi w Belgii. Język polski jest dla nich niezwykle trudny.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie photo-1-675x900.jpg

Gdybym miała w jednym miejscu zebrać plusy:

• Wiele ćwiczeń w jednym miejscu
• Fajna grafika, przejrzyste zadania
• Nagrody po każdym zadaniu, które dodatkowo motywują małych pacjentów
• Możliwość dostosowania zadań do pacjentów ze spektrum autyzmu
• Paczka z programem zawiera instrukcję i szereg dodatkowych pomocy
• Darmowe programy
• Wsparcie techniczne
• Miła i ekspresowa obsługa

Oczywiście nie są to programy idealne. Kilka największych wad w mojej opinii:

• Trudne zadania nawet dla 3-latków
• Brak filmów do wybranych ćwiczeń w wersji offline
• Nie wszystkie ustne nazwy są dobrze zrozumiałe (w diagnozie słuchu fonetycznego dla maluchów, nawet ja i rodzice dziecka mieliśmy problem z rozróżnieniem niektórych dźwięków czytanych przez lektora)
• Kilka błędów w rozwiązaniach, które wpływały demotywująco na dzieci

Podsumowując, uważam, że programy z serii mTalent to fajne, dobrze przygotowane pomoce, z których można korzystać zarówno w gabinetach, jak i podczas wizyt prywatnych w domach pacjentów. Pamiętać należy, że zabawa i ćwiczenia na komputerach, to jedynie wsparcie i urozmaicenie terapii, nie powinny jej zastępować. Mimo całej pozytywnej strony takiej pracy, to jednak nadal multimedia, dlatego nie powinniśmy przesadzać z ich długością podczas spotkań. Ja jestem bardzo zadowolona z pracy z programami mTalent. Marzą mi się kolejne pomoce, między innymi do nauczania dzieci języka polskiego i dla dzieci ze spektrum autyzmu. W kryzysowych sytuacjach, pozwalają zaoszczędzić mi czas, miejsce w samochodzie, siły i pomysły. Już niejeden raz uratowały mnie i przebieg całego spotkania terapeutycznego.


Recenzję przygotowała Magdalena Mrowczyk – logopeda prowadząca w Belgii gabinet „LogoMania”.